25. kwietnia A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    



Okryci Jej Łaską. cz. II

2015-07-14

(...)

Jan Paweł II, znany ze swej głębokiej pobożności maryjnej, w ogłoszonym przez o.o. Karmelitów Roku Maryi tak tłumaczył, na czym polega właściwa postawa wobec daru szkaplerza świętego, daru ustawicznej opieki Maryi nad Jej czcicielami: to postawa intensywnego życia wewnętrznego opierająca się na  modlitwie i częstym przystępowaniu do sakramentów oraz spełnianiu konkretnych uczynków miłosierdzia co do ciała i co do duszy.

W literaturze karmelitańskiej istnieje wiele objaśnień dotyczących nabożeństwa szkaplerznego. Wyjątkowo skromną, lecz znaczącą pozycją podejmującą ten temat jest „niebieska książeczka” autorstwa o. Jana Ewangelisty Krawczyka OCD, z której zaczerpnięte są podane powyżej – wybrane z wielu – świadectwa. Są to rozważania nowennowe wygłoszone w kościele oo. Karmelitów Bosych w Lublinie w 1996 roku, spisane potem i wydane w 2010 roku przez wydawnictwo FLOS CARMELI, a opatrzone tytułem „Dar mojej Matki”. 

Dar mojej matkiAutor w kazaniach swych w cudownie prosty i głęboki jednocześnie sposób przedstawia różne aspekty pobożności związanej z szatą zbawienia. Obok opisów z historii Karmelu i prywatnych doświadczeń wyjaśnia głębię znaczenia obietnic Maryi i prowadzi krok po kroku przez formy i stopnie czynienia wymaganych aktów pokuty oraz podaje wskazania dotyczące skutecznej modlitwy błagalnej – jednego z warunków, których spełnienie zapewnia troskę i opiekę Matki wraz z udziałem w dobrach duchowych Zakonu. Specjalne miejsce poświęca dążeniu do czystości, podając pięć zasad tej walki duchowej i zachęcając: „Jeśli pomimo wysiłków i starań wciąż upadamy w te same grzechy, nie rozpaczajmy. Szybko powstając z upadku przez pokorę, ufność i czynienie dobra powracajmy na drogę zbawienia!”.

Warta poznania jest szeroko w tym kontekście cytowana przez o. Jana rada, jakiej udzielał siostrom zakonnym ks. Wawrzyniec Scupoli. Autor omawia też zobowiązania do apostolstwa szkaplerznego jako „świadectwo życia” i „świadectwo słowa”, podając przykłady cudownego oddziaływania Maryi na życie ludzkie. Kieruje swe słowa do szerokiego kręgu odbiorców różnego wieku i stanu, nie pomijając młodych stojących na progu dorosłości. „Dar mojej Matki” zawiera jednocześnie wielkie bogactwo modlitw, wśród nich autorstwa Sługi Bożego ks. Stefana kard. Wyszyńskiego, św. Bernarda z Clairvaux, św. Rafała Kalinowskiego. Omawiane rozważania o szkaplerzu uczyniły już wiele dobra w sercach ludzi, którzy je poznali. Warto polecić je wszystkim szukającym w tym znaku drogi do świętości.

Chciałoby się powiedzieć, że szkaplerz karmelitański jest jak sakrament, który sprawia to, co oznacza: chroni duszę przed brudem grzechu, jak fartuch – odzież okrywającą ciało w czasie pracy; poprzez zobowiązania podejmowane przez noszącą go osobę ochrania jej duszę przed oziębłością - jak płaszcz zabezpiecza przed utratą ciepła; dodaje pewności, iż nie jest się samemu - przypomina Osobę, która ofiarowała go jako bezcenny dar. Jest znakiem opieki Maryi i - opiekę tę zapewnia, gdyż – jak czytamy w „niebieskiej książeczce” - jest jak most, który łączy z Nią noszącego tę świętą szatę. Jest zwyczajnie – poprzez pamięć - i cudownie, w tajemniczy sposób – dzięki wierze - Jej uosobieniem.

 

 

„Noście Szkaplerz święty, ja zawsze go noszę i wiele od tego nabożeństwa doznałem pożytku...  jest on moją siłą”

(słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 1980 roku)

 

 

 

 

 

Izabella Polus 




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil