04. grudnia A.D. 2021 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

O. Augustyn Pelanowski
Testament duchowy
Testament duchowy
Gdy noc staje się
jaśniejsza niż dzień


z Polski

Fotorelacja z warszatów Ars Celebrandi w Licheniu

2014-08-31

W ubiegłą niedzielę, 24 sierpnia 2014 r. w największym w Polsce sanktuarium maryjnym w Licheniu rozpoczęły się ogólnopolskie warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Patronat nad wydarzeniem objął biskup włocławski Wiesław Mering. Z różnych zakątków Polski, a także z Czech, Litwy, Łotwy i Francji przyjechało prawie 150 osób, w tym ok. 30 księży.

Ars Celebrandi 2014 procesja

Warsztaty Ars Celebrandi stanowią odpowiedź na zachętę Benedykta XVI z Sumorum Pontificum, żebyśmy „zachowali i chronili bogactwa będące owocem wiary i modlitwy Kościoła”.

Ars Celebrandi

Ars Celebrandi Ks. Roman Kneblewski - kazanie

Warsztaty swoim zakresem obejmują wszystkie elementy, składające się na piękno liturgii w tradycyjnym rycie rzymskim: kapłani uczą się celebrować i posługiwać do różnych funkcji (diakona, subdiakona i prezbitera asystenta), ministranci służyć (na rozmaitych stopniach zaawansowania), a uczestnicy schól śpiewać.

Ars Celebrandi 2014

Ars Celebrandi


Muzyczną część warsztatów prowadzą Joanna Orzeł, Magdalena Krzywda-Krzysteczko, Marcin Bornus-Szczyciński, Robert Pożarski (chorał gregoriański) oraz Paweł Bębenek (polifonia barokowa).
Oddolną inicjatywą uczestniczek warsztatów była nauka wykonywania koronek sieciowych.

Ars Celebrandi 2014

Najważniejszym punktem każdego dnia są codzienne celebracje Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim, we wszystkich trzech podstawowych typach celebracji tj. Msza uroczysta – Missa solemnis (z asystą diakona i subdiakona), Msza śpiewana – Missa cantata (ze śpiewem i okadzeniami) oraz Msza recytowana – Missa lecta. W jednej z porannych Mszy recytowanych wierni uczestniczą, śpiewając polskie tradycyjne pieśni nabożne. Porządek codziennego dnia wyznaczają poszczególne godziny kanoniczne, które w wybrane dni są sprawowane na sposób uroczysty.

We wtorek, w święto Matki Bożej Częstochowskiej, po Mszy solennej miała miejsce procesja odpustowa.

Ars Celebrandi 2014 procesja odpustowa

Ars Celebrandi


Środa była dniem pokutnym, poświęconym przede wszystkim modlitwie za zmarłych. Celebrowana była uroczysta Msza św. requiem za papieża Sykstusa V.

Ars Celebrandi

Ars Celebrandi - Msza Requiem

Codziennie celebrowane są również Msze w rycie dominikańskim. W środę uczestniczyliśmy we Mszy śpiewanej, podczas której chorał prowadziła schola żeńska.
Szczególnie ważnym i wyjątkowym wydarzeniem była celebrowana w czwartek Msza solenna. Odprawiana była w Polsce trzeci raz, odkąd dominikanie po soborze za swój ryt przyjęli nową liturgię Pawła VI. Funkcję diakona pełnił podczas niej o. Henri-Marie Favelin z Bractwa św. Wincentego Ferreriusza, który przyjechał z Chemere-le-Roi (Francja). Śpiew prowadziła schola męska, prowadzona przez wybitnego znawcę dominikańskiego chorału, Marcina Bornusa-Szczycińskiego oraz Roberta Pożarskiego.

Ars Celebrandi Msza solenna - zdj. grupowe

W piątek w bazylice Matki Bożej Licheńskiej swoją Mszę św. prymicyjną odprawił ks. Piotr Wulgaris. Była to celebra solenna z diakonem, subdiakonem i prezbiterem asystentem. Polifoniczne części stałe mszy Orlanda di Lasso zaśpiewała schola prowadzona przez Pawła Bębenka.

Ars Celebrandi - schola

Wszystkie Msze św. śpiewane wzbogacił grą organową Robert Hugo, wybitny muzyk, organista kościoła akademickiego pw. Najświętszego Zbawiciela w Pradze, szef założonego przez siebie zespołu Capella Regia Praha, z którym koncertuje po całej Europie i za oceanem.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwa wieczorne wykłady. Jeden z nich dotyczył pobożności ludowej, a drugi obecności wschodnich obrządków kościelnych w Polsce.

Organizatorami warsztatów są księża oraz wierni działający w diecezjalnych duszpasterstwach i środowiskach tradycji łacińskiej w Polsce przy współpracy wspólnot, fundacji i organizacji zrzeszających wiernych przywiązanych do tradycyjnej formy liturgii. Oficjalny patronat nad wydarzeniem objęła Federacja Una Voce Polonia.

Ars Celebrandi

W piątek, 29 sierpnia Mszę św. celebrowano w Bazylice Licheńskiej.

Ars Celebrandi - Msza w Bazylice Licheńskiej

Ars Celebrandi - Msza w Bazylice Licheńskiej

Ars Celebrandi - Msza w Bazylice Licheńskiej

Ars Celebrandi - Msza w Bazylice Licheńskiej


Więcej informacji:
http://arscelebrandi.pl/

Zdjęcia pochodzą ze strony https://www.facebook.com/pages/Ars-Celebrandi/485133738273762
  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Nabożeństwo Trzech
Zdrowaś Maryjo
Nabożeństwo Trzech Zdrowaś Maryjo
z opisem jego rozwoju
skuteczności i doznanych
łask

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil