17. lipca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Podsumowanie warsztatów Ars Celebrandi

2016-08-21

Warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi odbywały się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu już trzeci raz. 170 uczestników z kraju i zagranicy uczyło się celebrować Msze święte w klasycznym rycie rzymskim albo rycie dominikańskim, lub też służyć na nich jako ministranci i śpiewacy liturgiczni. Owocem tegorocznych warsztatów było 8 "trydenckich prymicji" - ośmiu kapłanów pod okiem doświadczonych księży sprawowało w Licheniu po raz pierwszy Mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

"trydenckie prymicje"

„To, co mnie najbardziej zdumiewa, ale tak radośnie, to fakt, że tą formą sprawowania liturgii, która wcale nie jest prosta, najbardziej interesuje się wielu młodych ludzi” — powiedział biskup włocławski Wiesław Mering po Mszy św. solennej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, która sprawowana była w jego obecności w bazylice licheńskiej. Ta uroczysta liturgia była kulminacyjnym punktem trwających od 4 do 11 sierpnia warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi w Licheniu.

„Z różnych stron słyszymy przepowiednie o tym, że chrześcijaństwo się kończy, że wyczerpało swoje siły. Tymczasem to zainteresowanie młodych ludzi tą trudną, ale jednocześnie piękną liturgią budzi dużo nadziei” — dodał ordynariusz włocławski. Podkreślił także fakt, że młodych ludzi próbuje się dziś pozbawić tradycji, „wyrwać z serca część ich tożsamości”, wskutek czego nie mogą oni odnaleźć miejsca w życiu. „Dla mnie dowodem na to jest fakt, że tak wielu młodych wpada w wszelkiego rodzaju depresje, traci poczucie sensu życia” — stwierdził.

Biskup Wiesław Mering, który odwiedził organizatorów i uczestników warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi w dniu 9 sierpnia, w wigilię święta św. Wawrzyńca Męczennika, zwrócił uwagę na znaczenie ciszy i spokoju, obecnych w dawnej liturgii łacińskiej: „To jest bardzo bogata liturgia. Tu jest spokój, tu jest ład, tu jest dużo ciszy, tu jest piękny śpiew, tu jest modlitwa, która musi rodzić się w ciszy serca. Jan Paweł II tak pięknie powiedział o tym zjawisku, że milczenie przed Bogiem staje się samą modlitwą. To, co tu jest imponujące: nie ma żadnego pośpiechu. Pośpiech w liturgii to śmierć. Ciągle słyszę: «Te biskupie msze są nie do zniesienia, bo one są za długie”. Ale to bierze się z tego, że człowiek nie chce dawać, tylko brać. Chce ciągle znajdować jakieś «podniety», które go rozrywają. Natomiast nie jest zdolny oddać swojego czasu, swojego milczenia, swojego wyciszenia Panu Bogu”.

Biskup Wiesław Mering stwierdził, że nigdy jako biskup nie uczestniczył w tak starannie przygotowanej i tak pełnej wymownych znaków liturgii Mszy świętej, oraz pochwalił organizatorów i uczestników warsztatów Ars Celebrandi za cześć dla Najświętszego Sakramentu, jakiej dają dowód staranną celebracją liturgii.

Organizatorem warsztatów jest stowarzyszenie Una Voce Polonia, a patronami honorowymi: Jego Ekscelencja biskup włocławski Wiesław Mering oraz Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Pełny tekst wywiadu z Księdzem Biskupem tutaj.

http://arscelebrandi.pl/

Zdjęcie: Tomasz Mreńca
  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil