28. marca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Watykanu

Papież na Regina caeli: konflikty w Kościele rozwiązuje się przez dialog, dyskusję i modlitwę

2014-05-18

Konfrontacja, dyskusja i modlitwa – ten sposób rozwiązywania konfliktów w Kościele podał Papież. Podkreślił, że plotki, zawiści i zazdrości nigdy nie prowadzą do zgody, harmonii i pokoju. Franciszek mówił o tym w rozważaniu przed południową modlitwą maryjną. Na plac św. Piotra przybyło ponad 50 tys. wiernych.

Wychodząc od dzisiejszych czytań mszalnych z Dziejów Apostolskich Ojciec Święty podkreślił, że już w pierwotnym Kościele pojawiały się napięcia i niezgoda. „Życie niesie ze sobą konflikty. Problem tkwi w tym, w jaki sposób stawiamy im czoło” – mówił Papież.

„Aż do tej chwili jedności wspólnoty chrześcijańskiej sprzyjała przynależność do jednej grupy etnicznej i kulturowej – to jest żydowskiej. Ale kiedy chrześcijaństwo, które z woli Jezusa jest skierowane do wszystkich ludów, otwiera się na środowisko kulturowe Grecji, zaczyna brakować tej jednorodności i pojawiają się pierwsze kłopoty. Górę bierze niezadowolenie, pojawiają się skargi, wzmagają się głosy o faworyzowaniu jednych i nierównym traktowaniu. To ma miejsce także w naszych parafiach. Pomoc wspólnoty niesiona osobom potrzebującym – wdowom, sierotom i w ogóle biednym zdaje się faworyzować chrześcijan pochodzenia żydowskiego przed innymi” – mówił Ojciec Święty.

Franciszek wskazał, że w obliczu tego konfliktu apostołowie biorą sprawy w swoje ręce. Zwołują zgromadzenie poszerzone o uczniów i wspólnie przedyskutowują sporną kwestię. „Problemów nie rozwiązuje się udając, że ich nie ma!” – podkreślił Papież.

„Piękna jest ta szczera konfrontacja między pasterzami i wiernymi – zaznaczył Franciszek. - Dochodzi zatem do podziału kompetencji. Apostołowie wysuwają propozycję, która zostaje przyjęta przez wszystkich: oni oddadzą się modlitwie i posłudze Słowa, podczas gdy siedmiu mężczyzn – diakonów – zajmie się posługą stołów dla ubogich. Tych siedmiu nie zostaje wybranych, ponieważ są ekspertami w tej dziedzinie, ale ze względu na ich uczciwość i dobrą opinię, pełnię Ducha Świętego i mądrości. Zostają oni ustanowieni przez nałożenie rąk Apostołów”.

Franciszek wskazał, że takie jasne postawienie sprawy doprowadziło do rozwiązania problemu, który wcześniej był zarzewiem skarg, niezadowolenia i podziałów.

„Konfrontując się, dyskutując i modląc, w te sposób rozwiązuje się konflikty w Kościele. Konfrontując się, rozmawiając i modląc! Będąc pewnymi, że plotki, zawiści i zazdrości nigdy nie doprowadzą nas do zgody, harmonii i pokoju – mówił Franciszek. - Tam był obecny także Duch Święty, który ukoronował to porozumienie. Pozwala nam to zrozumieć, że gdy oddamy kierownictwo Duchowi Świętemu, On przyniesie nam harmonię, jedność, poszanowanie wszelkich darów i talentów. Zrozumieliście to dobrze? Żadnych plotek, żadnych zawiści i żadnych zazdrości! Rozumiecie?”.

Radio Watykańskie




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Poemat Boga-Człowieka
Maria Valtorta "Poemat Boga-Człowieka"
Maria Valtorta

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil