19. kwietnia A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Watykanu

Franciszek: Przemocy nie zwycięża się przemocą

2014-07-20

Zło w świecie nigdy nie pochodzi od Boga. Nie będzie też miało ostatniego słowa. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Komentując przypowieść o kąkolu zasianym przez nieprzyjaciela pośród dobrego ziarna, wskazał, że Jezus stawia w niej czoło problemowi zła w świecie i podkreśla cierpliwość Boga.

Franciszek

„Scena z przypowieści rozgrywa się na polu, gdzie jego właściciel posiał dobre ziarno. Jednak nocą przychodzi nieprzyjaciel i nasiewa chwastu. W języku hebrajskim słowo to ma ten sam korzeń, co «Szatan» i odwołuje się do pojęcia podziału – mówił Papież. - Wszyscy wiemy, że diabeł wprowadza podziały: zawsze próbuje skłócić ludzi, rodziny, narody i ludy. Słudzy od razu chcieli wyrwać kąkol, jednak właściciel zabrania im tego słowami: «Byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy». Z tej przypowieści wypływa podwójna nauka. Przede wszystkim mówi nam, że obecne w świecie zło nie pochodzi od Boga, ale od nieprzyjaciela, od Złego. Ciekawe, zawsze idzie on siać kąkol nocą, w ciemności, w zamieszaniu… Idzie tam gdzie nie ma światła i sieje podziały. Ten nieprzyjaciel jest przebiegły: zasiał zło pośród dobra, tak że ludzie nie są w stanie ich od siebie oddzielić. Może to zrobić tylko Bóg”.

Franciszek przeciwstawił niecierpliwość sług, pełnej nadziei i cierpliwości postawie właściciela, który w tej przypowieści reprezentuje Boga. Przypomniał zarazem, że ewangeliczna cierpliwość nie jest obojętnością wobec zła; nie można mieszać dobra ze złem.

„Często sami bardzo szybko oceniamy innych, klasyfikujemy, z jednej strony stawiamy dobrych, z drugiej złych… Bóg natomiast potrafi czekać. On spogląda na «pole» życia każdej osoby z cierpliwością i miłosierdziem. Lepiej niż my dostrzega wszelki brud i całe zło, zarazem widzi nasiona dobra, ufnie czekając, aż dojrzeją. Bóg jest cierpliwy, potrafi czekać – mówił Ojciec Święty. - Postawa właściciela to postawa nadziei opartej na pewności, że zło nie ma ani pierwszego, ani ostatniego słowa. I dzięki tej cierpliwej nadziei Boga kąkol może ostatecznie stać się dobrym ziarnem. Jednak uwaga: ewangeliczna cierpliwość nie jest obojętnością wobec zła; nie można mieszać dobra ze złem. W obliczu kąkolu obecnego w świecie, uczeń Pana jest wezwany do naśladowania cierpliwości Boga, żywiąc nadzieję w oparciu o niezachwianą ufność w ostateczne zwycięstwo Boga nad złem”.

Franciszek podkreślił, że zło zostanie w końcu usunięte. W czasie żniwa, czyli sądu, żniwiarze wykonają rozkaz właściciela oddzielając kąkol, aby go spalić. Sędzią będzie Jezus, który zasiał dobre ziarno w świecie. Sądzeni zaś będziemy tą samą miarą, jaką sami sądziliśmy. „Miara miłosierdzia, którą posługiwaliśmy wobec innych, będzie użyta także wobec nas” - zaznaczył Papież.

Franciszek wezwał do dalszej wytrwałej modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie oraz wszędzie tam gdzie trwają napięcia i konflikty. Papież podkreślił, że przemocy nie można zwyciężyć kolejną przemocą.

Wzywam do nieustawania w modlitwie w intencji pełnych napięć sytuacji i konfliktów w różnych częściach świata, szczególnie na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie – mówił Ojciec Święty. - Niech Bóg pokoju wzbudzi we wszystkich autentyczne pragnienie dialogu i pojednania. Przemocy nie zwycięża się przemocą. Przemoc zwycięża się pokojem! Módlmy się w ciszy, prosząc o pokój”.

Radio Watykańskie




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Poemat Boga-Człowieka
Maria Valtorta "Poemat Boga-Człowieka"
Maria Valtorta

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil