29. marca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Watykanu

Benedykt XVI na konsystorzu i papieskie niedzielne rozważanie

2015-02-15

Temat współczucia Chrystusa powrócił w papieskim rozważaniu na Anioł Pański. Franciszek zauważył, że opisane przez ewangelistę Marka uzdrowienie chorego na trąd odbywa się jakby w trzech krótkich aktach. Są to: błaganie trędowatego o uzdrowienie, wzruszenie Jezusa wyrażające współczucie oraz uzdrawiające dotknięcie.

„Boże miłosierdzie przekracza każdą barierę i ręka Jezusa dotyka trędowatego – mówił Papież. – Nie zachowuje On bezpiecznego dystansu i nie działa przez pośrednika, ale wystawia się bezpośrednio na zakażenie naszą chorobą. I tak właśnie nasza dolegliwość staje się miejscem kontaktu: On, Jezus bierze od nas nasze schorzałe człowieczeństwo, a my bierzemy od Niego jego człowieczeństwo zdrowe i uzdrawiające. Dochodzi do tego za każdym razem, gdy z wiarą przyjmujemy sakrament: Pan Jezus «dotyka» nas i daje nam swoją łaskę. W tym przypadku myślimy szczególnie o Sakramencie Pojednania, który nas uzdrawia z trądu grzechu”.

Jak zaznaczył Ojciec Święty, Ewangelia po raz kolejny pokazuje nam, jak działa Bóg: nie poucza nas o boleści, ani nie usuwa całkowicie z tego świata cierpienia i śmierci, ale bierze na siebie naszą ludzką kondycję, by wyzwolić w sposób radykalny i ostateczny.

„Ewangelia o uzdrowieniu trędowatego mówi nam dzisiaj, że jeśli chcemy być prawdziwymi uczniami Jezusa, jesteśmy wezwani, by w zjednoczeniu z Nim stawać się narzędziami Jego miłosiernej miłości, przezwyciężając wszelką marginalizację – kontynuował Franciszek. – By być «naśladowcami Chrystusa» wobec ubogiego czy chorego, nie możemy obawiać się spojrzeć mu w oczy i zbliżyć się doń z czułością i współczuciem, dotknąć go i przygarnąć. Często mówiłem ludziom pomagającym innym, by robili to patrząc im w oczy, by nie obawiali się ich dotykać; by gest pomocy był także gestem komunikacji: także my potrzebujemy przyjęcia z ich strony. Trzeba tego gestu czułości, współczucia... I teraz pytam się was: czy kiedy pomagacie innym, patrzycie im w oczy? Czy przygarniacie ich bez obawy, by ich dotknąć? Czy przygarniacie ich z czułością? Pomyślcie o tym, jak pomagacie: z dystansem czy z czułością, z bliskością? Jeśli zło jest zaraźliwe, to takie jest również dobro. Dlatego potrzeba, by obfitowało w nas coraz bardziej dobro. Pozwólmy się zarazić dobrem i zarażajmy nim innych!”

Radio Watykańskie

Wczoraj, 14-go lutego w uroczystości włączenia do Kolegium Kardynalskiego 20 nowych purpuratów wziął także udział papież-senior Benedykt XVI. Nowi kardynałowie pochodzą z 18 krajów świata i reprezentują wszystkie kontynenty.




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Poemat Boga-Człowieka
Maria Valtorta "Poemat Boga-Człowieka"
Maria Valtorta

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil