13. czerwca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Zeszłoroczna Pielgrzymka Tradycji - relacja Biura Prasowego Jasnej Góry

2008-09-30

Już za kilka dni, w sobotę 4 października, udajemy się do tronu naszej Matki i Królowej na Jasnej Górze (zobacz zaproszenie).
Tymczasem przypominamy relację Biura Prasowego Jasnej Góry z ubiegłorocznej, listopadowej pielgrzymki:
 

 
Ks. Wojciech Grygiel z kapłańskiego Bractwa Św. Piotra i duszpasterz grupy wiernych tradycji łacińskiej w Krakowie odprawił na Jasnej Górze Mszę św. w rycie trydenckim.

Foto1

Na Eucharystii sprawowanej w języku łacińskim w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 24 listopada zgromadzili się m.in. wierni z Poznania, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Lublina, Chorzowa, Bytomia, Wałbrzycha, Rzeszowa i Warszawy. Oprawę muzyczną zapewniła Schola Gregoriańska z Poznania.

Foto2

Ryt trydencki to termin potoczny, używany dla określenia wersji rytu rzymskiego liturgii, obowiązującej w Kościele katolickim od czasów po soborze trydenckim (stąd nazwa 'trydencki'). Od czasu reform po Soborze Watykańskim II został on usunięty na dalszy plan przez nową wersję rytu rzymskiego. Zachował swoją ważność jako oboczna forma tegoż rytu (forma nadzwyczajna rytu rzymskiego). 7 lipca 2007 roku Papież Benedykt XVI w motu proprio Summorum Pontificum wyraził zgodę na odprawianie tradycyjnej mszy łacińskiej przez kapłanów obrządku rzymskiego bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o zgodę biskupa.
 
ks.Wojciech_Grygiel_FSSP
„Przyjeżdżam tutaj na Jasną Górę już z czwartą pielgrzymką – tłumaczy ks. Wojciech Grygiel - Wierni przywiązani do rytu nadzwyczajnego gromadzą się na Jasnej Górze po to, żeby okazać swoją duchową jedność z Kościołem polskim, z naszym dziedzictwem narodowym. Chcemy też pokazać, że skupiamy się wokół kultu maryjnego, że to również sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze gromadzi nas, że czujemy się do tego miejsca przywiązani”.
 
W homilii o. Krzysztof Stępowski, duszpasterz środowiska warszawskiego nawiązał do Listu Apostolskiego papieża Benedykta XVI „Summorum Pontificum” z 7 lipca 2007 r., o celebracji liturgii rzymskiej ustanowionej przed reformą roku 1970. „Z wielką radością przyjęliśmy wolę Ojca Świętego Benedykta XVI” – powiedział kaznodzieja.

O. Krzysztof Stępowski CSsR„Dzięki łasce Ducha Świętego i Bożej pomocy niech liturgia sprawowana według rzymskich zwyczajów w sanktuariach, katedrach, parafiach, kościółkach, ożywiająca w ciągu tak wielu wieków wiarę, pobożność i kulturę licznych narodów ożywia i dzisiaj, i w przyszłości naszą wiarę, naszą pobożność, naszą kulturę zawsze na cześć i chwałę Boga Wszechmogącego, pożytek nasz i całego Kościoła Świętego – powiedział kaznodzieja - Okazuje się, że i młodzi odkrywają tą czcigodną, tradycyjną, rzymską liturgię, młodzi czują jej piękno i odnajdują w niej najlepszy sposób spotkania z tajemnicą najświętszej Eucharystii”.

Członkowie kapłańskiego Bractwa Św. Piotra na co dzień odprawiają Mszę św. w rycie trydenckim. „Zgodnie z przywilejem, jaki nadał nam papież Jan Paweł II i z wytycznymi watykańskimi my odprawiamy na co dzień Msze św. w rycie trydenckim. Taka jest wola Stolicy Apostolskiej, żeby ci księża, którzy są w tym naszym zgromadzeniu, kultywowali i trzymali pieczę nad rytem” – mówi ks. Wojciech Grygiel.

Foto3

„Jestem wdzięczny ojcom paulinom za to, że już po raz czwarty zgadzają się, żeby raz na rok wierni, przywiązani do rytu klasycznego mogli się tu gromadzić – podkreśla ks. Grygiel - Dla mnie odprawianie Mszy św. przed Obrazem Jasnogórskim jest wielkim zaszczytem, wielkim przywilejem. Poczytuję to sobie jako dar wielkiej łaski, że mogę tu przed tronem naszej Jasnogórskiej Pani modlić się i sprawować świętą Eucharystię”.
 
Błogosławieństwo Ostatnia Ewangelia
 
o. Stanisław Tomoń
2007-11-24, sobota, godz. 17.10

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry,
fotografie: © BPJG / Marek Kępiński - zobacz całą galerię foto  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil