26. kwietnia A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    



Okryci Jej Łaską. cz. I

2015-07-12

„Ucałuj z wiarą i miłością Szkaplerz, tak jak całuje się ręce Matki... Wystarczy tylko, abyś wytrwał w nadziei i modlitwie”

Zapoczątkowana dramatyczną sytuacją zakonu karmelitańskiego, a trwająca ponad siedemset pięćdziesiąt lat, historia szkaplerza trwa. Wpisują się w nią coraz to nowe dzieje istnień ludzkich wspomaganych łaską Tej, którą sam Zbawiciel dał, by była również Matką dla człowieka.

Przeżywany w 2001 roku jubileusz niezwykłego wydarzenia - ofiarowania przez Matkę Bożą cudownej szaty zakonnikom z Góry Karmel - zbiegł się w czasie (m.in. w ocenie o. Mariusza J. Jaszczyszyna OCD, ówczesnego Prowincjała Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych) z wyraźnym ożywieniem szkaplerznego nabożeństwa. Gdzie kryje się tajemnica zainteresowania tymi dwoma niepozornymi kawałkami brązowego sukna?

W pierwszej połowie XIII wieku pustelnicy z Góry Karmel poprzez prześladowania Saracenów zmuszeni zostali do ucieczki  z Palestyny (którzy zostali – zginęli od miecza) i w ten sposób – do dawania świadectwa Ewangelii narodom Europy. Decyzje IV Soboru Laterańskiego uniemożliwiały jednak zatwierdzenie nowego zakonu i członków jego postanowiono wcielić do rozkwitających w owym czasie zakonów Franciszkanów i Dominikanów. Niezrozumiany charyzmat nowo przybyłych na stary kontynent mnichów wydawał się skazany na odrzucenie nawet przez papieża.
 
Wzywano pomocy Nieba. Owocem modlitwy błagalnej o opiekę i przywilej uznania Zakonu, skierowanej przez jego Generała, Szymona Stock, do Maryi stało się Jej objawienie świętemu mnichowi w dniu 16 lipca 1251 roku, potwierdzone przez Urząd Nauczycielski Kościoła. Matka Pana, odziana w karmelitańskie szaty
i otoczona aniołami, ofiarowała mu szkaplerz i wypowiedziała znamienne słowa:

„Umiłowany synu! Przyjmij Szkaplerz Twojego Zakonu. Przywilej dla ciebie i Karmelitów. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania. Kto w nim umrze, nie dozna ognia piekielnego.”

szkaplerzBracia Najświętszej Maryi Panny – jak nazywali siebie uszczęśliwieni darem zakonnicy – zaczęli odtąd zdobywać dla siebie miejsce w Kościele Chrystusa. Kościół i jego wierni przyjmujący świętą szatę - otoczeni zostali niezwykłą opieką Królowej Niebios. Maryja jest bowiem orędowniczką wszystkich ochrzczonych, noszący szkaplerz i czczący Ją w nim otrzymują jednak łaski nadzwyczajne.

Jak Bóg Ojciec sporządził pierwszym rodzicom odzienie ze skór i zapowiadając nadejście zbawienia natchnął ich do podjęcia nawrócenia (Rdz 3,21); jak Jozue otrzymał w miejsce brudnej - „szatę wspaniałą” wskazującą na odzyskanie czystości serca (Za 3,1-4); jak zachęcani przez św. Pawła wierni starają się przyoblekać w Chrystusa, czyli „żyć w Nim” (Rz 13,14; Ga 3,27) – tak Maryja przyodziewa przyjmujących ją za Matkę i Siostrę, naśladujących Jej styl życia i cnoty, w swoją szatę – szatę zapewniającą zbawienie. Nie jest to jednak odzienie odświętne, lecz zwykły habit, czyli odzienie, które się nosi na co dzień i stale – w stały sposób – pamiętając o Jej obietnicach i powziętych  zobowiązaniach.

Przyjmujący szkaplerz wprowadzani są przez Matkę Bożą do Ogrodu Boga,
by "spożywać jego owoce i zasoby" (wg Jr 2,7a) ciesząc się Jej czułą obecnością wobec codziennego trudu (por. formuła nałożenia szkaplerza). Jednocześnie mają być wysłannikami, dzięki którym Matka dotrze do potrzebujących.

Święty Szymon Stock usłyszał obietnice:

- kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie dozna ognia piekielnego
- noszący szkaplerz jako czciciel Maryi zapewnia sobie Jej opiekę co do duszy i ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci
- każdy, kto pobożnie nosi szkaplerz święty i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony z czyśćca osobiście przez Matkę Bożą w pierwszą sobotę po swej śmierci
- złączony jest także z Zakonem Karmelitańskim w pewien tajemniczy sposób i ma udział za życia i po śmierci w dobrach duchowych, których z miłosierdzia Bożego przysparzają zakonnicy i zakonnice z Góry Karmel: we Mszach świętych, Komuniach świętych, umartwieniach, modlitwach, postach itp.

Trzecia obietnica splata się w przepiękny sposób z nabożeństwem pierwszych sobót miesiąca, o które Maryja prosiła w Fatimie, a które ma zadośćuczynić Jej Niepokalanemu Sercu za grzechy nieczyste i bluźnierstwa.
Znamienne jest to, iż 13 października 1917 roku Niepokalana ukazała się jako Matka Boża Szkaplerzna, a wizjonerka Łucja wstąpiła do klasztoru karmelitańskiego. Objawienia maryjne w Lourdes skończyły się w uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca 1858 roku, a święta Bernadetta nosiła szkaplerz do końca swego życia.

Jak to już zostało podkreślone – niezwykłe obietnice zespolone są ściśle z wezwaniem do podjęcia trudu współpracy z Tą,  której się wierni powierzają - „wiecznego zobowiązania”. Jeżeli jednak wiara matki – co jest zapisane w księdze cudów na Jasnej Górze pod datą 2 sierpnia 1990 roku - ocala życie dziecka, które odeszło, za przyczyną obrazu świętego Oblicza Maryi  położonego na jego bezwładnym ciałku – jak naród wybrany ratowało spojrzenie z wiarą na miedzianego węża; jeżeli życie matki ośmiorga dzieci chorej na raka kości, będącej w agonii, ratuje z wiarą i modlitwą położony na jej rozpalonym czole szkaplerz  karmelitański – tak, że po pół godzinie kobieta nie wie, co przeżyła i tylko znak Maryi upadły na pościel świadczy o Jej interwencji  – czyż trzeba więcej, by z ufnością podjąć wymagane praktyki? 
 
(...)

Izabella Polus




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil