26. kwietnia A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Tradycyjny Mszał Rzymski - dlaczego go cenimy?

2014-12-20

Tradycyjny Mszał RzymskiStowarzyszenie Una Voce Polonia wydało w formie elektronicznej publikację o tradycyjnym Mszale Rzymskim. Jest to polskie tłumaczenie opracowania, które powstało nakładem pracy Międzynarodowej Federacji Una Voce. Przedstawiony w tej książce zbiór tzw. stanowisk (łac. Positio, ang. Position Paper) dotyczy różnic między nadzwyczajną formą rytu rzymskiego a jego formą zwyczajną. Celem publikacji jest zwięzłe przedstawienie powodów, dla których warto te odrębne aspekty starożytnej łacińskiej liturgii zachować.

Dlaczego przy ołtarzu powinni służyć tylko chłopcy i mężczyźni? W jaki sposób tradycyjny mszał ułatwia uczestniczenie we Mszy świętej? Dlaczego warto zachowywać tradycyjną formę przyjmowania Komunii świętej? Dlaczego właściwsza jest wspólna orientacja kapłana i ludu w kierunku Pana? Dlaczego używanie dawnych przekładów Biblii nie stanowi problemu dla tradycyjnego mszału? Dlaczego istnienie w użyciu formy tradycyjnej ubogaca Kościół? Dlaczego łacina powinna zostać zachowana jako język liturgii? Dlaczego w tradycyjnej liturgii nie jest potrzebna większa ilość prefacji? Jaką wartość ma cisza i niesłyszalność w tradycyjnym rycie? Dlaczego post eucharystyczny ma duże znaczenie dla naszej pobożności i dlaczego warto wracać do dawniejszych praktyk w tym zakresie?

Zwięzłe odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce dostępnej do ściągnięcia w formacie PDF tutaj.

Źródło: UnaCum.pl

 

fragment z rozdziału 7: Łacina jako język liturgiczny, s.67:

"Szczególnie w kontekście masowej migracji, utrudniającej indywidualnym osobom i całym społecznościom posługiwanie się oficjalnym językiem ich przybranej ojczyzny, a także w związku ze stałym problemem języków mniejszościowych forma nadzwyczajna cieszy się zaletą opisaną przez św. Jana XXIII:

Język łaciński ze swej własnej istoty jest najbardziej odpowiedni dla pobudzania u różnych ludów wszelkich przejawów kultury, ponieważ nie wzbudza zazdrości, okazuje się bezstronny wobec wszystkich narodów, nie sprzyja nikomu, a wreszcie jest dla każdego miły i przyjazny."




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil