17. lipca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

Całuny Jezusa Chrystusa


 

A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono».

 

 

 

Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył

pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, [które mówi], że On ma powstać z martwych. Uczniowie zatem powrócili znowu do siebie.

(J 20,1-10) 

Całun Turyński ma wymiary 437x113 cm

 

Płótnem w które zawinięte było ciało Pana Jezusa mógł być Całun Turyński a Sudarion z Oviedo - chustą która była na Jego głowie. Kościół katolicki nie określił ich prawdziwości, ale zostało to zostawione osobistym osądom wierzących. Trzy twarze odciśnięte na Chuście z Oviedo, Całunie Turyńskim i Chuście z Manoppello zostały zestawione przez siostrę Blandinę Paschalis Schlömer w bogato ilustrowanym albumie "Jezus Chrystus. Świadectwo Jego całunów". Siostra Blandina wskazała w nim wspólne elementy i identyczne szczegóły pozostawione na płótnach. Okazuje się wizerunki przenikają się. W albumie znajduje się również opis hebrajskich zwyczajów pogrzebowych oraz schemat prawdopodobnego ułożenia szat.

Fakty na temat Całunu Turyńskiego, które zostały w sposób definitywny ustalone, są następujące:
- Mężczyzna owinięty w grobowe płótno był wysoki, nosił brodę i długie włosy.
- Umarł w wyniku uduszenia się po przybiciu go gwoździami do krzyża.
- Na jego całym ciele widnieją liczne rany, plecy noszą ślady ubiczowania, prawy bok jest przebity ostrym narzędziem ("Tajemnica Całunu Turyńskiego" pod redakcją Sylwestra Szefer)

Chusta z Manoppello - Święte Oblicze (Volto Santo)

 

 

 

 

 

Wywiad nt. badań przeprowadzanych nad Całunem Turyńskim publikowaliśmy tutaj

 

 


Istnieje wiele publikacji na temat całunów Jezusa Chrystusa, najnowszą jest książka  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Antonio Frascadore
Boskie Oblicze z Manoppello DVD
Boskie Oblicze
z Manoppello - DVD

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil