14. kwietnia A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie


Po wejściu do kościoła św. Andrzeja Boboli w Warszawie przy ul. Rakowieckiej, widać od drzwi między dwoma rzędami stopni, prowadzącymi do wielkiego ołtarza, spoczywające w srebrnej trumnie ciało świętego Męczennika, niezatarty ślad siedemnastowiecznych wojen kozackich na wschodnich terenach Polski i związanych z nimi cierpień narodu wiernego Krzyżowi i Ewangelii.

Św. Andrzej Bobola był polskim jezuitą i misjonarzem. Został pojmany 16 maja 1657 r. przez kozaków. Za to, że odrzucał błędy schizmatyków i z wielkim pożytkiem głosił wiarę katolicką, zamęczono go w okrutny sposób na śmierć w rzeźni w Janowie Poleskim.

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie ma charakter sanktuarium narodowego, zatwierdzonego przez Konferencję Episkopatu Polski. Opieka nad Sanktuarium powierzona jest Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Wierni przybywający do Sanktuarium w zorganizowanej pielgrzymce mogą zyskać za nawiedzenie sanktuarium odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej,  Komunia św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz odmówienie w Sanktuarium „Wierzę” i „Ojcze nasz”). Wierni pielgrzymujący indywidualnie mogą taki odpust uzyskać raz w roku w dowolnie wybranym przez siebie dniu. Sanktuarium, w którym spoczywają integralne relikwie św. Męczennika, wybudowano w latach 1980 - 1989.

W dniu 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola, dekretem Stolicy Apostolskiej z dnia 13 III 2002 r. został ogłoszony Patronem Polski.

 Sanktuarium Narodowe i Parafia św. Andrzeja Boboli Patrona Polski


Zobacz również: Homilia Piusa XI na kanonizację św. Andrzeja Boboli w 1938 r.  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Jan Poplatek SJ
Święty Andrzej Bobola. Łowca dusz
Św. Andrzej Bobola
Łowca dusz

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil