20. lipca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

Pokój serca


Niech stara się i ten, który ma sprawę, i ten co sprawuje dany urząd zachować ład i spokój, i niech pod żadnym pozorem nie unoszą się wzburzeniem, antypatią czy namiętnością, niechaj upór i chęć udowodnienia własnej racji nie odwiedzie was od przykazań Bożych, ale jakakolwiek byłaby ta sprawa, mała czy wielka, raczej niechby ją zostawiono i nie załatwiono jej wcale. Bo obojętność jest zła, ale z drugiej strony nie można wybrać załatwienia danej sprawy za wszelką cenę, choćby ze szkodą dla duszy.

Więc jakiekolwiek mielibyście sprawy, choćby bardzo ważne i pilne, nie chcę żebyście je załatwiali z jakimiś pretensjami albo ze wzburzeniem. Powinniście być pewni w każdej rzeczy, którą wykonujecie, wielkiej czy małej, iż – jak powiedziałem – samo jej wykonanie ma wartość jednej ósmej osiągnięcia zamierzonego celu. Zachowanie zaś w sobie spokoju, choćby za cenę niewywiązania się z posługi, ma wartość siedmiu ósmych. Widzicie jaka to różnica!

Kiedy więc coś robicie, jeśli chcecie to zrobić w sposób pełny i doskonały, koniecznie starajcie się i samą rzecz wykonać, co jest, jak powiedziałem, ułamkiem osiągnięcia, i w sobie zachować spokój nienaruszony, co już jest całą resztą.(...)


Doroteusz z Gazy, Pisma Ascetyczne, rozdział II, 58-59, VI w. n.e.  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

S. Faustyna Kowalska
Dzienniczek
Dzienniczek
Miłosierdzie Boże
w duszy mojej

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil