12. września A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

Czy krzyż przeszkadza Eucharystii? Czy kapłan jest ważniejszy od Chrystusa?


Ojciec Święty Benedykt XVI od momentu zmiany swojego Mistrza Ceremonii Papieskich, czyli od początku listopada 2007, konsekwentnie stosuje nowe (stare) ustawienie krzyża i świec na ołtarzu, niezależnie w którym miejscu celebruje Mszę Świętą. Na poniższych fotografiach możemy zobaczyć Mszę papieską sprawowaną 24 lutego w parafii Matki Bożej Wyzwolicielki, w rzymskiej dzielnicy Testaccio u stóp Awentynu:
 
Benedykt XVI w Rzymskiej parafii
 
Módlmy się, aby jak najszybciej z przykładu tego czerpali wzór liturgiści w naszych parafiach, lub przynajmniej w katedrach biskupich, bo nie wynika on z papieskiego "widzimisię" ale ma głębokie uzasadnie teologiczne, o czym pisał już prawie 10 lat temu Kard. Ratzinger w swojej książce pt. "Duch liturgii":
 
Krucyfiks"Kierunek wschodni był łączony, jak już słyszeliśmy, ze „znakiem Syna Bożego", z krzyżem, z powtórnym przyjściem Chrystusa. Tym samym Wschód był od początków związany ze znakiem krzyża... Tam, gdzie wspólne zwrócenie się na Wschód nie jest możliwe, tam jako Wschód duchowy służyć może krzyż... Powinien on stać na środku ołtarza oraz być punktem skupiającym wzrok kapłana i modlącego się zgromadzenia.

W ten sposób postępujemy zgodnie z dawnym wezwaniem do modlitwy, znajdującym się na progu Eucharystii: Conversi ad Dominum - zwróćcie się do Pana. Patrzymy zatem wspólnie na Tego, który reprezentuje nas przed Ojcem i zamyka nas w swoich ramionach, na Tego, który czyni nas żywą świątynią.

Do prawdziwie absurdalnych zjawisk ostatnich dziesięcioleci zaliczam fakt, że krzyż jest odstawiany na bok, aby nie zasłaniał kapłana.
Czy krzyż przeszkadza Eucharystii? Czy kapłan jest ważniejszy od Chrystusa?
Ten błąd należy naprawić możliwie jak najszybciej; da się to zrobić bez konieczności ponownych przebudowań. Punktem odniesienia jest Pan. Jest On wschodzącym Słońcem historii. Można zatem wybrać krzyż przedstawiający Mękę, uobecniający Cierpiącego, który za nas pozwala przebić swój bok, z którego wypływa krew i woda - Eucharystia i chrzest, bądź też krzyż Chrystusa tryumfującego, który wyraża myśl o Powtórnym Przyjściu i na nie kieruje spojrzenie. Zawsze jest to bowiem „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki" (Hbr 13,8)."
 
Ofiarowanie
 
 

 
Wcześniejsze informacje związane z nową aranżacją ołtarza papieskiego:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Joseph Ratzinger
Benedykt XVI
Opera Omnia T. XI
Opera Omnia T. XI
Teologia liturgii

ks. Klaus Gamber
W stronę Pana!
W stronę Pana!

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil